West Tipperary Bord na nOg

In last Saturday’s U15 and U16 Inter Divisional Hurling tournaments, West Tipp were defeated by North Tipp at Semi Final stage in both tournaments but emerged winners with five points to spare over Mid Tipp in Roger Ryan U15 Hurling Shield Final.Roger Ryan U15 Inter Div. Hurling

In last Saturday’s U15 and U16 Inter Divisional Hurling tournaments, West Tipp were defeated by North Tipp at Semi Final stage in both tournaments but emerged winners with five points to spare over Mid Tipp in Roger Ryan U15 Hurling Shield Final.Roger Ryan U15 Inter Div. Hurling

Semi Final, North Tipp 2-12 West Tipp 0-7;Shield Final, West Tipp 4-4 Mid Tipp 1-8

Garda Cup U16 Inter Div. Hurling

Semi Final, North Tipp 3-15 West Tipp 0-8; Shield Final, Mid Tipp 1-10 West Tipp 0-7

U16A Football Championship

Arravale Rvs 3-13 Rockwell Rvs 0-1

U16B Football League

Lattin/Cullen 2-4 Rosegreen 1-6; Emly/Treacys (WO) Eire Og

Feile Na Gael (Group 2)

Arravale Rvs 3-8 Cashel KC 1-4; Clonoulty/Rossmore (WO) Cashel KC

U12A Football League (Round 6)

Kickhams 5-7 Cashel KC 1-2

U12B Football League (Round 5)

Cappawhite 5-1 Golden/Kilfeacle 3-2; Eire Og 1-9 Rockwell Rvs 1-2; Lattin/Cullen 3-6 Rosegreen 0-5

U12C Football (Round 5)

Emly 2-5 Kickhams 2-4

U12D Football (Round 6)

Rosegreen 5-7 Galtee Rvs 0-1; Kickhams 8-9 Cashel KC 0-9; Clonoulty/Rossmore 6-2 Sologhead 1-2

U12E Football (Round 1)

Arravale Rvs 7-6 Eire Og 3-4; Cappawhite 0-10 Rockwell Rvs 0-2

FIXTURES

Wednesday April 24

Feile Na Gael Semi Final

Kickhams v Clonoulty/Rossmore, Annacarty 7pm, Paddy Russell

Feile Na Gael Plate Final

Eire Og v Rosegreen, Dundrum 7pm, Willie Kennedy

Thursday April 25

U12A Football Semi Finals

Dundrum 7.30pm, Willie Kennedy

Sean Treacy Pk 7.30pm, Eoghan Lonergan

(Pairings not confirmed at time of writing)

U12B Football Semi Finals

Cappawhite v Lattin/Cullen, STPk 6.45pm, Eoghan Lonergan

Eire Og v Rockwell Rvs, Dundrum 6.45pm, Willie Kennedy

U12D Football (Round 7)

Sologhead v Arravale Rvs, Sologhead 7pm, David Grogan

Rosegreen v Clonoulty/Rossmore, Rosegreen Comm. Field 6.30pm, Kieran Barrett

U12E Football League (Round 2)

(Home Club appoints young whistler)

Eire Og v Rockwell Rvs, Annacarty 7pm

Cappawhite v Rosegreen, Cappawhite 7pm

Rosegreen (U12C) v Arravale Rvs , Rosegreen Comm. Field 7pm

Saturday April 27

U14B Football Championship (Round 1)

Golden/Kilfeacle v Cappawhite, Annacarty 2.30pm

Clonoulty/Rossmore v Rockwell Rvs, Annacarty 4pm

Rosegreen v Emly/Treacys, Dundrum 2.30pm

Lattin/Cullen v Eire Og, Dundrum 4pm

Feile Na Gael West Final

(Complete details unavailable at time of writing)

Monday April 29

U12C Football Semi Finals

Emly v Kickhams, STPk 6.30pm

Aherlow v Cashel KC or Sean Treacys, STPk 7.30pm

U12D Football Semi Finals

(Full details unavailable at time of writing)

U16A Football Championship (Round 5)

Kickhams v Galtee Rvs/Aherlow, Dundrum 7pm

Cashel KC v Arravale Rvs, Cashel 7pm

Clonoulty/Rossmore v Rockwell Rvs, Clonoulty 7pm

U16B Football League (Round 5)

Rosegreen v Golden/Kilfeacle, Rosegreen Comm. Field 7pm

Eire Og v Lattin/Cullen, Annacarty 7pm

Cappawhite v Emly/Treacys, Cappawhite 7pm.