West Tipperary Bord na nOg

The weather was the real winner last weekend resulting in a complete wipe out of all Saturday’s U14 Football fixtures due to waterlogged pitches and a near similar story on Sunday with just half the planned U12 Football fixtures played.

The weather was the real winner last weekend resulting in a complete wipe out of all Saturday’s U14 Football fixtures due to waterlogged pitches and a near similar story on Sunday with just half the planned U12 Football fixtures played.

The U14 Football cancellations have now been re fixed for Saturday, March 30 while all cancelled U12 fixtures have to be played before the next round.

RESULTS

Peil Na Nog (U14 Football)

Cashel KC 2-3 Arravale Rvs 1-1

U14B Football League

Lattin/Cullen 3-2 Rockwell Rvs 1-2; Golden/Kilfeacle 6-3 Cappawhite 4-4

U14C Football League

Sologhead 8-3 Arravale Rvs 3-2; Kickhams 1-8 Arravale Rvs 1-4

U12 Football Leagues

U12A, Galtee Rvs 7-9 Cashel KC 1-2

U12B, Golden/Kilfeacle 4-4 Rockwell Rvs 4-1

U12C, Aherlow 4-4 Emly 3-3

U12D, Arravale Rvs 6-2 Rosegreen 0-2

U12D, Cashel KC 3-2 Galtee Rvs 1-5

FIXTURES

Thursday March 28

AIB Tipp U16A Football Championship Rd 1

Clonoulty/Ross v Arravale Rvs, Clonoulty 6.30pm, John Ryan (Bob)

Galtee Rvs v Cashel KC, Bansha 6pm, Michael Duffy

(Both teams change jerseys)

Cashel Credit Union U16B Football League Rd 1

Lattin/Cullen v Cappawhite, Lattin 5.30pm, R. O’Connor

Kala Electric Tipp Town U12C Football League

Aherlow v Sean Treacys, Lisvernane, 5.30pm, Eoghan Lonergan

Fitzpatricks Printers Tipperary U12D Football Rd 1

Rosegreen v Sologhead, Rosegreen Community Field 6pm, Ml Barron

The Venue Dundrum Peil Semi Final

Kickhams v Arravale Rvs, Golden 7pm, David Grogan

Saturday March 30

Permanent TSB Clonmel U14B Football League Semi Finals

Emly/Treacys v Golden/Kilfeacle, Cappawhite 3.30pm, T.J.Heffernan

Eire Og v Clonoulty/Rossmore, Cappawhite 4pm, Eoghan Lonergan

U14C Football League West Final

Sologhead v Kickhams, S.T.Pk 2.30pm, Joseph Kearney

Monday April 1

U16A Football Championship (Round 1)

Rockwell Rvs v Kickhams, New Inn 6pm, John Ryan (Bob)

Cashel Credit Union U16B Football League (Round 1)

Emly/Treacys v Rosegreen, Emly 6.30pm, Michael Duffy

Eire Og v Golden/Kilfeacle (13 a side) Annacarty 6.30pm, Phil Ryan

Michael Martin &Associates Tipperary, U12A Football League, (Round 3)

Arravale Rvs v Cashel KC, S.T.Pk 6.30pm, David Grogan

P.P.O’Dwyer Hardware Dundrum U12B Football League (Round 3)

Lattin/Cullen v Rockwell Rvs, Lattin 6.30pm, Eoghan Lonergan

Cappawhite v Rosegreen, Cappawhite 6.30pm, Tom Dawson

Golden/Kilfeacle v Eire Og, Golden 6.30pm, Michael Barron

Kala Electric Tipp Town U12C Football League (Round 3)

Cashel KC v Aherlow, Cashel 6.30pm, Matthew Geraghty

Sean Treacys v Emly, Kilcommon 6.30pm, T.J.Heffernan

Fitzpatrick Printers Tipperary U12D Football League (Round 3)

Clonoulty/Rossmore v Galtee Rvs, Clonoulty 4.30pm, Willie Kennedy

Arravale Rvs v Cashel KC, STPk 5.30pm, David Grogan.