Tipperary competitors prepare for Community Games national finals

County Tipperary competitors are looking forward to the national Community Games finals in Athlone.

County Tipperary competitors are looking forward to the national Community Games finals in Athlone.

Representing Tipp are -

Competitors National Finals Wk-end Aug 17th to 19th.

Gymnastics

Under 8. Girls Boys

Aisling Cronin, St. Mary’s, Clonmel Dylan Fahey, St Peter & Paul’s Clonmel

Under 10

Kayleigh Flannery, Clerihan Adam O’Dwyer, Moycarkey Borris

Under 12.

Karine Blair, New Inn Conor Anderson, St Oliver’s

Under 14

Norma Kennedy, Cahir Liam McGrath, Clerihan.

Under 16

Siobhan Murchan, Kilsheelan -

Swimming Freestyle Events.

U8 Girls U8 Boys

Sophie Harris, Thurles Matthew O’Ceallaigh, St Olivers

U10 Girls U10 Boys

Siobhan Whelan Powerstown Darragh Hanrahan, Clerihan

U12 Girls U12 Boys

Caoimhe Killeen, Newport Finn McGeever, Ballina Boher

U14 Girls U14 Boys

Meadbh Meehan Gray, Thurles Darren O Sullivan, Thurles

U16 Girls U16 Boys

Lianne O’Kelly, Cloughjordan Michael Foley, Moycarkey Borris

Backstroke

U10 Girls U10 Boys

Kelley Ann Gilleece, Moycarkey Michael Buckley, Powerstown

U12 Girls U12 Boys

Lily Clements, Clerihan Conor McLoughlin, Clerihan

U14 Girls U14 Boys

Elaine Yelverton, Nenagh Sean Fanning, Moycarkey Borris

U16 Girls U16 Boys

Lorna Ni Chellaigh St Olivers .Issac Hogan, Kilsheelan-Kilcash

Breaststroke

U12 Girls U12 Boys

Zoe Stokes, Fethard-Killusty Luke O’Flynn Rosegreen-Cashel

U14 Girls U14 Boys

Amy McGrath, Killoscully Ballinahinch Michael McCormack, Knockavilla

Butterfly

U14 Girls U14 Boys

Liza Dundon, Ballina Boher Cillian O’Gorman, Thurles

U16 Girls U16 Boys

Hannah Dooley, Thurles Daire Murray, St Flannans

Swimming Squads- Girls Under 13. Newport

Caoimhe Killeen, Roisin Allen AliO’Sullivan, Aoife McMahon, Carragh Flynn.

Girls Under 16. Thurles

Kristy Harris, Hannah Dooley, Amy McGrath, Meadhbh Meehan Grey Marcelina Zalinilka. Katie Hanafin.

Boys Under 13 Thurles:-

Cillian O’Gorman, Peter Wall, Dean Croke, David Mawe, Darragh Stakelum

Teams:

Cashel U13 Hardcourt Tennis

Caoimhe Perdue, Jessica Fitzell, Jeananne Fitzgerald, Sophie Bourke, Katie Morrissey

Murragh McDermott, Eoghan Connolly, Michael O’Meara, Jamie O’Keeffe, Adam Skeffington. Manager Michael Perdue.

Ballingarry U12 Skittles

Daniel Lyons, Lauren Cleary, Louise Lawlor, Stephen Cleary, A.J.Dunne Aaron Dunne

Manager Jesse O’Donovan.

St Peter & Paul’s U16 Skittles

Annie Coffey, Samantha O’Dwyer, Lorraine Williams, Ben Walsh, Michael Keating

Roscrea U12 Girls Soccer team.

Competitors National Finals Wk-end 3.

Girls Boys

U8-60m

Ellen O Shaughnessy, Ballina Luke Purcell, Borrisokane

U8-80m

Amy O’Mahoney, Borrisokane Matthew Hardy, Ballylooby

U10 100m.

Kelly Bester, Carrick-On-Suir Ben Loughman,Knockavilla/Donaskeigh

U10 200m

Molly Looney, Cloughjordan Adam O’Dwyer, Moycarkey-Borris

U10 Hurdles

Chloe Hall, Carrick-On-Suir James Allen, Newport

U12 100m

Emma Flanagan, Newport Jack Ryan, Moycarkey-Borris

U12 600m

Alannah Deering, Nenagh Finn Looney, Ballina.

U14 100m

Amy White, Newport Declan Leamy, Silvermines

U14 800m

Aoibhe O’Shea, Ballingarry Robert Kennedy, Thurles

U14 Hurdles

1.Sharlene Mawdsley, Newport Daniel Ryan, Moycarkey Borris

U16 100m

Phoebe Murphy, St Mary’s Clonmel David Heffernan, Fethard-Killusty

U16 1500m

Aoife Deering, Nenagh Ben Buttimer, Templemore

U16 Boys 7kMarathon team.

Killian Cullagh, Silvermines, Darren Dunne Cloughjordan, Anthony Tobin St Peter & Paul’s Aaron Egan, St Peter & Pauls.

Relay Teams

U10 Mixed - Ballina.

U12 Girls Newport.- Roisin Allen, Emma Fagen, Emma Flanagan, Melanie Blanchfield, Faye Barry

U12 Boys Moycarkey-Borris: Jack Ryan Sean Mockler Rhys Shelly Oran Mulhall Ben O’Dwyer

U13 Mixed Carrick On Suir Joseph Keogh Ian Holloway Mirian Daly Roseanne Fitzgerald Rachel Walsh

U14 Girls Carrick On Suir,: Niamh Fahey Aoife McGrath, Shauna Twomey Emily Nolan

U14 Boys Cloughjordan: Martin Grace Jerome Cahill Craig Morgan Carl Williams.

U15 Mixed 1. St. Flannan’s

U16 Girls Carrick On Suir: Emily Walsh Hannah Dalton Rebecca Kelly Zoe Lynch

U16 Boys Carrick On Suir: Paddy Bartley Jack O’Sullivan Michael Whelan Gavin Murray

Ciaran Holloway.

Field Events

Long Puck

Hazel Coffey, Nenagh Sean Mockler, Moycarkey Borris

Long Jump

Aisling Vaughan Witts, Ballybooby David Ryan, Moycarkey Borris

High Jump

Emma Hennessy, Ballinahinch Michael Whelan, Carrick On Suir

Shot Putt

Jade O’Farrell Bond, Borrisokane Martin Grace, Cloughjordan

Ball Throw

Laura Shinnors, Cloughjordan Max Hackett, Moycarkey Borris

Javelin

Emily Walsh, Carrick On Suir Sean Glasheen, Lattin-Cullen

Discus

Ciara Mockler, Moycarkey Borris None