Clonoulty and Cashel going great guns

West Tipp Bord na nOg

West Tipp Bord na nOg

With the U-12 Hurling Leagues now in full swing both Clonoulty/Rossmore and Cashel KC remain unbeaten after four rounds in the U-12A League. Emly, Rockwell Rovers and Kickhams B are level on points and well on course to decide the U-12C honours while Clonoulty/Rossmore B and Kickhams C are locked together unbeaten at the top of the U-12E League table.

Elsewhere in football, with one remaining competition yet to be decided (U-14 A Football League), Golden/Kilfeacle proved too good for the Eire Og/Sologhead combination in the U-14 Plate final, while Cashel KC, captained by Aaron McCormack, had four points to spare over Clonoulty/Rossmore in a very competitive U-14 Shield final.

In the U-16B Football County Semi Final played on Saturday last in Dundrum, there was no joy for West representatives, Emly/Sean Treacys, as South Tipp champions Fethard advanced to the County Final on the back of a very convincing 5-12 to 0-8 victory.


U-16 B Football County Semi-Final

Fethard 5-12 Emly/Sean Treacys 0-8

U-14 Football Shield Final

Cashel KC 3-7 Clonoulty/Rossmore 2-6

U-14 Football Plate Final

Golden/Kilfeacle 5-5 Eire Og/Sologhead 2-3

U-14A Football League

Arravale Rvs 4-7 Rockwell Rvs 2-8

U-14B2 Hurling League

Aherlow/Galtee Rvs 5-11 Emly 0-4

Rosegreen 4-8 Eire Og/Sologhead 2-5

U-12A Hurling League (Round 4)

Arravale Rvs 4-5 Rosegreen 1-4

K.Kickhams 3-11 Cappawhite 0-5

Clonoulty/Rossmore 8-9 Sean Treacys 2-4

Golden/Kilfeacle 6-5 Aherlow/Galtee Rvs 1-0

Cashel KC 1-9 Eire Og 0-7

U-12C Hurling League (Round 4)

K.Kickhams B 2-9 Arravale Rvs B 1-1

Sologhead A 2-1 Cashel KC B 1-2

U-12E Hurling League (Round 4)

K.Kickhamc C 3-8 Cappawhite B 0-1

Clonoulty/Rossmore B 7-6 Sean Treacys B 0-2

Golden/Kilfeacle B 2-4 Aherlow/Galtee Rvs B 1-0


Wednesday 29th June

U-12A Hurling League (Round 5)

K.Kickhams v Rosegreen, Dundrum 7.45pm, Padraig Kearney

U-12E Hurling League (Round 5)

K.Kickhams C v Rosegreen B, Duindrum 7pm

U-14A Hurling League (Round 1)

Clonoulty/Rossmore v Rockwell Rvs, Clonoulty 7.30pm, Fergal Horgan

Thursday June 30th

U-12A Hurling League (Round 5) all 7.45pm

Sean Treacys v Cappawhite, Kilcommon, T.J.Heffernan

Aherlow/Galtee Rvs v Arravale Rvs, Bansha, Michael Barron

Eire Og v Golden/Kilfeacle, Annacarty, Joseph Kearney

Cashel KC v Clonoulty/Rossmore, Cashel, Ger Browne

U-12C Hurling League (Round 5) all 7pm

Emly A v Arravale Rvs B, Emly, Phil Ryan

K.Kickhams B v Rockwell Rvs A, John Coffey

Lattin/Cullen A v Sologhead A, Lattin, Sean Hayes

U-12E Hurling League (Round 5)

Sean Treacys B v Cappawhite B, Kilcommon

Aherlow/Galtee Rvs v Emly B, Bansha

Eire Og B v Golden/Kilfeacle B, Annacarty

(Home club appoints young referee for all U-12E League games).

Saturday July 2nd

U-14B2 Hurling League

Eire Og/Sologhead v Cappawhite, Annacarty 4pm, Willie Kennedy

U-12C Hurling League (Round 4)

Rockwell Rvs v Lattin/Cullen, New Inn 4pm, Ger Browne

U-12E Hurling League (Round 4)

Rosegreen B v Lattin/Cullen B, Rosegreen 4pm.

Monday July 4th

(All games at 7.30pm)

U-14A Hurling League (Round 2)

Arravale Rvs v Clonoulty/Rossmore, S.T.Park, Eamonn Browne

Rockwell Rvs v Cashel KC, New Inn , Sean Bradshaw.

U-14BI Hurling League (Round 2)

K.Kickhams v Sean Treacys, Dundrum, Seanie O’Neill

Golden/Kilfeacle v Lattin/Cullen, Golden, John Ryan (B)

U-14B2 Hurling League (Round 3)

Rosegreen v Aherlow/Galtee Rvs, Rosegreen, Phil Ryan

Cappawhite v Emly, Cappawhite, Willie Kennedy.