South Tipp Community Games swimming finals

Adam O Ceallaigh, St Oliver's, winner of a gold medal in u16 Backstroke; Sebastian Kalywski, Powerstown Lisronagh winner of a gold medal in u12 freestyle, with Matthew O Ceallaigh.
Results

Results

Girls

Freestyle .

U81. Maria Ralph Thurles; 2 Aoife Colwell, Powerstown Lisronagh; 3 Kate Stakelum,Thurles

U10

1 Sophie Harris, Thurles; 2.Kayleigh O’Shea, Ballyneale-Grangemockler; 3­­­­­­­­­­­­ Anna Movchan, Cashel Rosegreen.

U12

1 Soibhan Whelan, Powerstown Lisronagh; 2 Megan Hurley, Powerstown Lisronagh; 3 Ally Ryan, Kilsheelan Kilcash

U14

1 Moya Whelan, Powerstown Lisronagh; 2 Faye Downey, Cashel Rosegreen; 3 Bronagh Bergin, Thurles

U16

1 Meadbh Meehan Grey, Thurles; 2 Aoibhinn Rainford, Ballina-Boher; 3 Erin Leahy, Powerstown Lisronagh

Backstroke

U10

1 Isabelle Maher, Fethard Killusty; 2 Muireann Duffy, Powerstown Lisronagh; 3 Kate Ryan, Ballinahinch Killoscully

U12

1 Sinead Owens, Kilsheelan Kilcash; 2 Ava Collins, Powerstown Lisronagh; 3 Ciara Kelly

U14

1 Siobhan O’Meara, Ballyneale Grangemockler; 2 Niamh Owens, Kilsheelan Kilcash; 3 Sarah Ni Cheallaigh, St Oliver’s, Clonmel.

U16

1 Abaigeal Maher, Fethard Killusty; 2 Ciara Ryan, Borrisoleigh

Breaststroke

U12

1 Lauren Hurley, Powerstown Lisronagh; 2 Lucy Murphy, Cashel Rosegreen; 3 Sarah Fitzgerald, Moycarkey Borris

Butterfly

U14

1 Ellen Buckley, Powerstown Lisronagh

U16

1 Sinead Dwyer, Ballina Boher; 2 Niamh Meaney, Thurles

U13 Squad

1.Powerstown Lisronagh: Lauren Hurley, Ava Collins, Siobhan Whelan, Ellen Buckley, Megan Hurley, Isobel Hurley; 2.Cashel Rosegreen: Lucy Murphy, Aoibhinn Fanning, Jill Murphy, Faye Dowling; 3.Kilsheelan Kilcash: Aoibhne Ryan, Ally Ryan, Ana Li Diggins, Sinead Owens

RESULTS

Boys

Freestyle U8

1 Michael Ryan, Kilsheelan Kilcash.

Freestyle U10

1 Aidan Stakelum, Thurles; 2 Tom Lark, Moycarkey Borris; 3 Jack Mullaney, Killoscully Ballinahinch

Freestyle U12

1 Sebastian Kalywski, Powerstown Lisronagh; 2 Brendan Quinn, Killoscully Ballinahinch; 3 Darragh Stakelum, Thurles.

Freestyle U14

1 Seamus Ryan, Thurles; 2 Lee Ryan, Kilsheelan Kilcash; 3 Denis Mulcahy, Powerstown Lisronagh

Freestyle U16

1 Sean Fanning, Moycarkey Borris; 2 Bryn Gleeson, Newport.

Backstroke U10

1 Joe Egan, Moycarkey Borris; 2 Donal Quinn, Powerstown Lisronagh; 3 John Carrig, Newport

Backstroke U12

1Michael Buckley, Powerstown Lisronagh; 2 Niall Maher, Moycarkey Borris; 3 Callum Merrigan, Newport

Backstroke U14

1 Jack Keogh, Thurles; 2 Kieran Browne, Knockavilla Donaskeigh

Backstroke U16

1 Adam O’Ceallaigh, St Olivers, Clonmel; 2 Darren O’Sullivan, Thurles

Breaststroke U12

1 Denis Moskalendo, St Peter & Paul’s Clonmel; 2 Brendan Cantwell, St Peter & Paul’s Clonmel; 3 Michael Scully, Thurles

Breaststroke U14

1 David Kearney, Moycarkey Borris; 2 Sean O’Neill, Cashel Rosegreen; 3 Adam Ryan, Killoscully Ballinahinch

Butterfly U14

1 Conor O’Loughlin, Clerihan

Buttterfly U16

1 Cillian O’Gorman, Thurles; 2 Thomas Morgan, Fethard/Killusty

Relay U13

1 Thurles:- Daragh Stakelum, Jack Keogh, Michael Scully, James Casey; 2 Powerstown Lisronagh: Sebastian Kacywski, Michael Buckley, Liam Mulcahy, Denis Mulcahy, Donal Quinn, David Broderick; 3. Killoscully Ballinahinch: Adam Ryan, Malachy Mullaney, Brendan Quinn, NathalLenihan, Jack Mullaney.

Relay U16

1. Thurles