Tipp capture nine gold medals at Munster finals

Tipp capture nine gold medals at Munster finals
County Tipperary enjoyed great success at the Munster Finals of the HSE Community Games which took place at University of Limerick on Saturday last, 5th July

County Tipperary enjoyed great success at the Munster Finals of the HSE Community Games which took place at University of Limerick on Saturday last, 5th July

The Premier County won gold medals in six team events and three individual Judo categories, silver medals in ten team events and four individual Judo categories while each and every other team who competed gave a good account of themselves.

Cashel Rosegreen area can be very proud of themselves becoming Munster Champions in the u13 mixed hardcourt tennis event with super games played by Ben White, Aoibheann Fanning, Sophie O’Meara Aaron Breen, Maria O’Meara, Siobhan O’Connor, Conor O’Dwyer, Shane Ryan to win gold for Cashel despite two of their team mates Dylan Foley and Eleanor Tobin being absent

The boys u11mini rugby team gave a fine performance, they were only defeated by a narrow margin by a very strong team from Doora Barefield, Clare in the final. This is a super young team who treated their supporters to a most exciting final and who will definitely have benefited from the experience

Silver medals were presented to Joseph Lawrence, Stephen Tobin, Liam O’Connor, Ben Coleman, Joshua Kavanagh Keating Tom Downey, Lee Ferncombe, Oisin Dwan, Sean Downey and Joseph Davis

The u13 boys one wall Handball team also won silver medals when they played a very experienced team from Derg, Co Clare in their final

The girls u13 Indoor Soccer team did very well but could not contain the challenge of Kerry in the semi final who went on to win the final. So well deserved celebrations in Cashel.

The complete results

Complete results from UL were as follows

Gold Medals won by:-

U13 Hardcourt Tennis Cashel Rosegreen

U11 Hurling St Mary’s Clonmel

U12 Mixed Skittles St Peter and Paul’s, Clonmel

U14 Mixed Skittles Ballingarry

U13 Table Tennis girls Cloughjordan

U13 Rounders girls Silvermines

U16 Judo = Gold in 3 Individual weight categories all members of Black Eagle Club, Nenagh

Isle Lombard, Frans Lombard, Cathal Ryan.

Silver Medals

The following won silver

U15 Badminton boys Roscrea

U13 Basketball girls Templemore

U14 Draughts mixed Lattin Cullen

U10 Football - Templemore

U12 Football girls Fethard Killusty

U13 Handball boys Cashel Rosegreen

U10 Indoor Soccer Boys Newport

U11 Mini Rugby Cashel Rosegreen

U15 Soccer girls Roscrea

U13 Table Tennis Cloughjordan

U16 Judo – Silver in 4 individual weights won by members of Black Eagle Judo Club,Nenagh.