County Tipperary GAA Draws

Tipperary Senior Hurling and Football Draws to be made on Monday next

Intermediate Hurling and Seamus O Riain Cup draws also

Jeddy Walsh


Jeddy Walsh


Thurles Sarsfields Social Centre is the venue on Monday night next for the draws for both the County Senior Hurling and County Senior Football Championships.

The roads to the Dan Breen and O'Dwyer Cups will begin in earnest thereafter with Thurles Sarsfields and Clonmel Commercials set to defend their Senior Hurling and Senior Football titles respectively.


The four top seeded teams in hurling are Loughmore/Castleiney, Clonoulty/Rossmore, Thurles Sarsfields and Eire Og Annacarty/Donohill.

The full list for the Dan Breen Cup is:

1st – Loughmore Castleiney – Clonoulty/Rossmore – Thurles Sarsfields – Eire Og Annacarty
2nd – Borris Ileigh – Drom and Inch – Kilruane MacDonaghs – Mullinahone CJK
3rd - Upperchurch Drombane – Portroe – Nenagh Eire Og – Killenaule
4th – Kiladangan – Carrick Swans – Toomevara – Roscrea.


In senior football the top seeded teams are Clonmel Commercials, Killenaule, Loughmore/Castleiney and Moyle Rovers.

The full list for Senior Football is:
1st – Clonmel Commercials – Killenaule – Loughmore Castleiney – Moyle Rovers
2nd – Arravale Rovers – Aherlow Gaels – Ballyporeen – Kilsheelan Kilcash

One team in each seed will be drawn into each of the four groups.

The remaining eight teams will be drawn into four groups by open draw, i.e., JK Brackens, Drom and Inch, Eire Og Annacarty, Galtee Rovers, Ardfinnan, Upperchurch/Drombane, Cahir, Kiladangan.


Twelve teams will contest the Seamus O Riain Cup in hurling: Templederry Kenyons, Holycross/Ballycahill, Ballina, Burgess, JK Bracken's, Silvermines, Clonakenny, Lorrha/Dorrha, Newport, Moycarkey/Borris, Ballingarry and St. Mary's of Clonmel.

The seedings for the Seamus O Riain are:

1st – Templederry Kenyons – Holycross Ballycahill – Ballina – Burgess
2nd – JK Brackens – Silvermines – Clonakenny – Lorrha Dorrha
3rd – Newport – Moycarkey Borris – Ballingarry – St Mary's


1st – Cappawhite – Gortnahoe Glengoole – Moyne Templetuohy – Borrisokane – Knockaville Kickhams – Kilsheelan Kilcash.

The first seeds are the three teams that were defeated in the county semi-finals 2017 plus the two teams that were relegated from Seamus O Riain in 2017 with the sixth team been the team that was defeated in the quarter final by the intermediate champion of 2017.

The remaining teams will be drawn by open draw, ie , Ballinahinch, Kiladangan, Moneygall, Shannon Rovers, Drom and Inch, Thurles Sarsfields, Arravale Rovers, Cashel King Cormac’s, Galtee Rovers, Golden Kilfeacle, Lattin Cullen Gaels, Sean Treacy's, Ballybacon/Grange, Carrick Davins and Moyle Rovers.


All Tipp Gaels are welcome to the Sarsfields Centre on Monday night and we will have the draw posted on our website soon after the draw is concluded.